هر آنچه که باید در مورد شامپوهای بدون سولفات بدانید!

در گذشته و در روزهایی که اولین شامپوها تولید می شدند، دغدغه ای به اسم شامپوهای بدون سولفات وجود نداشت. اما تب سولفات ها چند سالی است که حسابی داغ شده و اغلب افراد متخصص و غیر متخصص توصیه می کنند که از این شامپوها استفاده کنید.

شامپو بدون سولفات

در این مقاله می خواهیم به بررسی تفاوت های شامپوهای سولفات دار و بدون سولفات بپردازیم و بفهمیم که استفاده از شامپوهای بدون سولفات خوب است یا بد ؟ این شامپوها چه معایب و مزایایی دارند؟ با زز زاگرس همراه باشید.

سولفات چیست ؟

بطور کلی از دو منظر می توان سولفات ها را بررسی کرد. یکی از دیدگاه شیمی که سولفات ها بنیان هایی از سولفوریک اسید هستند و دیگری از دیدگاه بهداشتی و آرایشی که سولفات ها ترکیباتی مثل سدیم لوریل سولفات، سدیم لوریل اتر سولفات و یا آمونیوم لوریل سولفات هستند که بعضا در راس ترکیبات تشکیل دهنده شامپوها بعد از آب قرار می گیرند و خیلی ها بر این باور هستند که سولفات ها باعث خشکی مو و تحریک پوست سر می شوند.
سولفات ها مدت زمان زیادی هست که استفاده می شوند. در سال 1930 برای اولین بار شرکت پروکتر اند گمبر (Procter & Gamble) از سدیم لوریل سولفات بصورت تجاری و گسترده استفاده کرد و دنیای شامپوها را متحول کرد.
جالب است بدانید اولین شامپوی سولفات دار این شرکت در یکی از موزه های آمریکا به عنوان یکی از افتخارات این شرکت نگهداری می شود.

آیا سولفات ها مضر هستند؟

اما سوالی که ممکن است برایتان به وجود بیاید این است که آیا سولفات ها برای پوست و موی سر مضر هستند؟ برای جواب دادن به این سوال باید مشخص کنیم که منظورمان از مضر بودن چیست؟

اگر منظور از مضر بودن، تحریک کنندگی و ایجاد حساسیت می باشد، پاسخ مثبت است و سولفات ها باعث تحریک و حساسیت پوست و موی سر می شوند. اما اگر منظور از مضر بودن سرطان زا بودن این ترکیبات است؛ پاسخ خیر است و سولفات ها باعث ایجاد سرطان نمی شوند.
بیایید مبحث را کمی بشکافیم و دقیق تر بررسی کنیم! اگر شما یک ترکیب سولفات دار را بصورت خالص و غلیظ روی پوستتان قرار دهید، بعد از مدتی پوست شروع به تحریک شدن و قرمز شدن خواهد کرد.
اگر کف شامپوهای سولفات دار وارد چشم شود، موجب خارش و سوزش آن می شود. هرچه غلظت سولفات ها بیشتر باشد، خاصیت تحریک کنندگی آن بیشتر شده و میزان خشک کنندگی مو نیز افزایش پیدا می کند.

اما اگر بخواهیم در مورد سرطان زا بودن این شامپوها صحبت کنیم، بر اساس تحقیقاتی که در سال 2002 توسط مجله علمی معتبر Toxicology انجام شد، نظریه سرطان زا بودن ترکیبات سولفات دار به طور کلی و صریح رد شد. همچنین مشخص شد که سولفات ها در غلظت زیر 2 درصد محرک نیستند و باعث حساسیت و خشکی پوست و مو نمی شوند.

منبع : Toxicology

معایب و مزایای شامپوهای سولفات دار

مهمترین مزیت شامپوهای سولفات دار در قدرت پاک کنندگی خوب و مطلوب آن ها است که به خوبی چربی ها و ناخالصی ها را از روی پوست و موی سر تمیز می کنند. به علاوه از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه و ارزان بوده و در اکثر فروشگاه ها نیز به فروش می رسند.
اما همانطوری که مطرح کردیم این شامپوها خشن و محرک هستند و اگر در شرکت های تولید کننده شامپو به خوبی و با کیفیت بالا ملایم سازی نشوند، به پوست و موی سر آسیب می زنند.
به علاوه تولید کف بیش از حد در آن ها می تواند باعث پوسته پوسته شدن پوست سر و ایجاد شوره در موها بشود. همچنین این شامپوها اثرات نامطلوبی بر روی موهای رنگ شده دارند و باعث کدر شدن و کم دوام شدن رنگ آن ها می شوند.

مزایا و معایب شامپوهای بدون سولفات

برخلاف شامپوهای سولفات دار این شامپوها کف تولید نمی کنند و بسیار ملایم تر هستند و در نتیجه باعث آسیب رسیدن به مو و پوست نمی شوند. شامپوهای بدون سولفات محرک نیستند و باعث ایجاد حساسیت، خارش و شوره در موها نمی شوند.


استفاده از شامپوهای بدون سولفات برای افرادی که موهایشان را کراتینه یا رنگ کرده اند بسیار ایده آل است. همچنین به دلیل ترکیبات ملایم به کار رفته در این شامپوها استفاده از آن برای کسانی که موهایشان خشک و شکننده و ضعیف شده و یا دچار ریزش است، می تواند مفید واقع شود.
اما عیب بزرگ این شامپوها قیمت بالا و گران بودن آن ها است و معمولا کمیاب تر از دیگر شامپوها هستند. نسبت به شامپوهای سولفات دار قدرت شویندگی کمتری داشته و باید به مقدار زیاد استفاده شوند تا اثر بخشی مطلوبشان را نشان دهند.

چگونه یک شامپوی بدون سولفات را بشناسیم؟!

این شامپوها معمولا با علائم اختصاری SLS Free یا ALS Free و یا Sulfate Free مشخص می شوند و در ترکیبات آن ها از سدیم لوریل سولفات، سدیم لوریل اتر سولفات و یا آمونیوم لوریل سولفات استفاده نمی شود.

خرید شامپوهای بدون سولفات

این شامپوها در برندها و کیفیت های مختلف به بازار عرضه شده اند و بسته به نیاز هرکس تهیه می شوند. فروشگه اینترنتی زز زاگرس با تهیه برندهای معتبر خارجی همچون mige, ماکادامیا، لورآل، آون، آرسسو و غیره با کیفیت ترین ها را برای مشتریان خود فراهم نموده است.