نخ دندان و روش درست استفاده از آن

نخ دندان را میتوان بهترین روش پاکسازی دندان ها از باقی مانده های غذا نام برد.

با وجود اینکه مسواک همچنان اصلی ترین وسیله پاکسازی دندان است ولی به دلیل استفاده از روش ها نادرست مسواک زدن و همچنین دسترسی محدود مسواک به فضای خالی بین دندان استفاده از این محصول بهترین روش برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها است.

این نخ های می توانند به راحی مواد غذایی به جا مانده را پاک سازی کنند و مانع از ایجاد جرم و خرابی دندان شوند، برای همین در این مقاله از سری مقاله های آموزشی زز زاگرس به آموزش درست استفاده از این محصول پرداختیم.

نخ دندان

مواد تشکیل دهنده

اولین نخ دندان در سال 1819 توسط یک دندانپزشک آمریکایی از ابریشم ساخته شد.

با گسترش استفاده از این محصول به عنوان بهترین روش تمیز کردن لثه ها انواع نخ ها نیز تولید و عرضه شدند.

امروزه ناین محصول با جنس های ابریشمی ، پلاستیکی و تفلون در داروخانه ها یافت می شود که بیشتر آن را نخ هایی با جنس پلاستیک تشکیل می دهد.

انواع

علاوه بر تغییر جنس مواد تشکیل دهنده ، این محصول در انواع مختلف بر اساس نیاز های استفاده کنندگان تولید شده، در لیست زیر به انواع نخ های موجود در بازار اشاره کردیم:

  • دارای موم : این نوع دارای یک لایه از موم برای راحتی در حرکت نخ بین دندان ها تولید شده است علاوه بر این ضخامت در این نخ ها کمتر است و برای دندان های فشرده بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.نخ دندان
  • بدون موم : در این نوع به دلیل عدم استفاده از موم و همچنین دارا بودن ضخامت بیشتر بیشتر مناسب برای دندان هایی با فاصله بیشتر است.
  • تک رشته ای : این نوع نخ دندان فقط از یک رشته (پلاستیک یا ابریشم) ساخته شده است و دارای ضخامت بیشتری استو
  • چند رشته ای : این نخ نیز از چندین رشته ی بهم تابیده شده ساخته شده که مقاومت کمتری نسبت به نخ های تک رشته ای دارد.دندان
  • مخصوص ارتودنسی : همانطور که از نام این نوع نخ پیدا است مخصوص ارتودنسی ساخته شده است.

روش استفاده نخ دندان

حالا که با اهمیت این محصول آشنا شدیم ، اصلی ترین بخش روش درست استفاده از آن است ، چراکه بدون استفاده درست نباید انتظار تمیزی کامل دندان را داشته باشیم.

  • برای شروع بر اساس فاصله دندان هایتان از یکدیگر نخ مناسب را خریداری نمایید.نخ دندان
  • نخ به اندازه 20 الی 25 سانتیمتر را برش دهید.نخ دندان
  • دو سر نخ را دو الی سه با دور انگشتان میانی هر دو دست بچرخانید.نخ دندان
  • ابتدا از فک بالا شرو کرده و نخ دندان را از کنار دیواره دندان تا روی لثه حرکت دهید و از کناره دندان بعدی خارج کنید.نخ دندان
  • برای حرکت بهتر نخ در بین دندان ها از انگشت شست خود نیز کمک بگیرید.

نکته :

ممکن در حین استفاده از نخ لثه شما خونریزی کند که این امر عادی است ولی توجه داشته باشید اگر تعداد دفعات خونریزی لثه کاهش پیدا نکرد حتما به دندانپزشک کراجعه کنید.

همچنین در ویدئوی زیر به خوبی اصول درست استفاده از نخ دندان برای شما نمایش داده شده است.

دیدگاه‌ها ۰